2. Lev, čarodejnice a skříň

Napsal Luboš Sedlák (») 3. 1. 2012 v kategorii Letopisy Narnie, přečteno: 3404×
kxudn4k89qgkj8r57vhj6746vwdr2c8a.jpg

Nastal rok 2012 a začínám přidávat knihy od autora se jménem Clive Staples Lewis. Napsal ságu Letopisy Narnie. Sice nezačínám přidávat knihy od začátku, jak mají knihy být, ale Lev, čarodejnice a skříň je v pořadí jako druhá, ale myslím, že vám to vadit vůbec nebude. 

Lev, čarodejnice a skříň (obsah)

Začíná bombardování hlavního města Velké Británie Londýna, a tak Petr, Zuzana, Edumd a Lucie odjedou ke starému profesorovi. V domě Lucie najde při hře na schovávanou skříň, která vede do tajuplné země s názvem Narnie. Vejde do Narnie a potká fauna, terý se jmenuje Tumnus. Vypráví ji o Narnii a také o zlé bílé čarodejnici Jadis, která nastolila nekončící zimu a zvolila sama sebe královnou. Když odejde z Narnie vypráví o ní všem, jenmože nikdo jí nevěří a k tomu ještě byla neuplynula žádná doba. 

Lucinka je z toho celá smutná a už o Narnii vůbec nemluví. Avšak po nějaké době se ve skříni zase ocitá. A najednou je i v Narnii, vydává se za faunem Tumnusem, protože neví, že za ní jde také Edmund. Ten si myslí, že Lucinka se jde schovat do skříně, tak tam jde za ní, ale jaké je jeho překvapení, že se ocitá v Narnii, ovšem Lucinku nikde nevidí. Místo toho potká čarodějnici Jadis, která jej získá na svoji stranu a přesvědčí ho, aby příště přivedl s sebou i své sourozence. Když královna odjede, setká se Edmund s Lucinkou, jež se vrací domů, do "skříně". O čarodějnici jí Edmund nic neřekne.

 Když se vrátí domů, zapře, že by se kdy dostal do Narnie, a řekne, že si s Lucinkou jenom hrál.
 Protože je dům dědečka známý pro turisty, chodí sem často návštěvníci. Jednou se všichni čtyři před nimi museli schovat zrovna do skříně, která vede do Narnie.
 Najednou, aniž si to kdokoliv z nich uvědomí, jsou zase v Narnii. Edmund se prořekne, že už tady byl, takže jsou na něj všichni naštvaní. Nejprve jdou za faunem, ale ten, jak zjistí podle dopisu, byl odvlečen čarodějnicí a proměněn v kámen. Vydávají se tedy pryč, a potkají bobry, kteří jim dají najíst. Během jídla se dozví, že do země prý vrátil Aslan, velký lev, který dokáže zahnat čarodějnici. Nikdo z nich si tak nevšiml, že Edmund zmizel (vydal se za Bílou čarodějnicí).
Ihned proto odchází pryč, bojí se zrady a brzkého příchodu Jadis. Utíká směrem ke Kamennému stolu, kde se mají setkat s Aslanem. Během cesty je potká Santa Claus, který jim dá dárky: Petrovi meč a štít, Lucince lahvičku s léčivou tekutinou a Zuzaně luk a toulec šípů.

Začala obleva, kouzla Jadis slábnou a díky tomu se její saně nestihnou dostat ke Kamennému stolu dříve jak děti. Ty se zde setkají s Aslanem a Petr zachrání Zuzanu před vlky, za což je pasován na rytíře. Záchranná družina od Alsana zachrání Edmunda z rukou čarodějnice, ale protože to je zrádce, podle Staré magie náleží čarodějnici. Čarodějnice jej bude chtít zabít, ale Aslan se za Edmunda obětuje.

 Poté táhne vojsko čarodějnice proti vojsku, jež vede Petr. U Kamenného stolu, kde byl Aslan obětován, zůstává pouze Lucka a Zuzana. Díky ještě starší magii Aslan vstane z mrtvých a vydává se do zámku, kde sídlila Jadis, aby zde všechny osvobodil z kamenného zajetí. Po záchranně se vydává k bitvě, která se vyvíjí ve prospěch Jadis, ale po příchodu armády v čele s Aslanem se misky vah otočí na stranu dobra.

 Jadis je zabita Aslanem. V hradě Cair Paravel jsou všichni korunováni králi a královnami. Dlouho spokojeně vládli Narnii, která vzkvétala. Ale všechno jednou končí...

 Při honu za stříbrným jelenem se dostanou k lucerně a než si to stihnou uvědomit, ocitají se ve skříni. Během toho, co v Narnii uběhlo několik desítek let, u nich neuběhla ani jedna jediná minuta.

Ke stažení 1-letopisy-narnie-lev-carodejnice-a-skrin

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a osm